Baliť či nebaliť bábätká naširoko?

31.08.2016 21:48

            Ťažká otázka, na ktorej sa nezhodujú ani odborníci. V roku 1973 vyšlo metodické opatrenie vo vestníku ministerstva zdravotníctva, ktoré všetkým zdravotníckym zariadenia nakazovalo povinné preventívne balenie novorodencov naširoko. Od roku 2008 už ale usmernenie ministerstva toto balenie neodporúča. Ortopedické nohavičky, resp. poštolky by sa mali používať len v ojedinelých prípadoch.

            Prečo ich vlastne nazývame „poštolky“? Na to existuje jednoduchá odpoveď. Vynašiel ich totiž MUDr. Ivan Poštolka (Čechoslovák), ktorý za to získal svetový patent v roku 1964.

            Nakoľko doba pokročila, lekári vedia pekne vyšetriť detské nožičky a kĺby. Už pri narodení sa vykonáva prvotný skríning bedrového kĺbu fyzikálnym vyšetrením. Do 4.týždňa vykonáva ortopéd USG vyšetrenie. Ak lekár zistí, že sa kĺby nevyvíjajú správne možno Vám odporučí práve poštolky. Hlavne starší lekári zvyknú aj v dnešnej dobe odporučiť preventívne používanie ortopedických nohavičiek.

            Každopádne bábätku používaním poštoliek neuškodíte a prevencia neuškodí. V našom eshope sú najpredávanejším tovarom. Najideálnejšie je samozrejme poradiť sa so svojím lekárom.

 

NORMÁLNY ZDRAVÝ                                          TYPY DYSPLÁZIE BEDROVÉHO KĹBU

    BEDROVÝ KĹB     

       

Ako teda postupovať pri používaní ortopedických nohavičiek?

Balenie naširoko sa robí tak, že na jednorazovú plienku dáme ešte látkovú plienku a previažeme to práve poštolkami. Malo by to zabezpečiť správne postavenie kĺbov.

V našom eshope Vám ponúkame ortopedické nohavičky od slovenského výrobcu na viazanie (krúžky) alebo na suchý zips. V popise tovaru sú uvedené odporúčané veľkosti.

  

                            

 

POUŽITÉ ZDROJE:

https://primar.sme.sk/c/5271196/balit-ci-nebalit-dojcata-nasiroko.html

https://www.osobnosti.sk/osobnost/ivan-postolka-2261

http://gabrielvaliska.webnode.sk/sluzby/ortopedia/usg-detskych-bedrovych-klbov/

https://najmama.aktuality.sk/clanok/235787/balenie-nasiroko-je-stale-tak-dolezite-pre-babatka-alebo-uz-netreba/

Späť